Színházak
Újvidéki Színház
Ljubomir SimovićA Šopalović vándortársulat
- A Šopalović-féle vándorszínház színésze
- Vasilije ŠopalovićtársulatvezetőBalázs Áron
- Jelisaveta Protićszínésznő aranysárgábanBanka Lívia
- Sofija Subotićszínésznő lilábanHodik Annabella
- Filip Trnavacszínész két álarccal, amelyek mögött tán ott egy harmadik isKőműves Csaba
- Megszállók
- Meizennémet, a Sicherheitspolizei (SIPO) tisztje, rendőrségi koordinátorSirmer Zoltán
- Kollaboránsok
- Miluna városőrség szakaszvezetőjeHuszta Dániel
- Zsigerverőlegény, véres nyomot hagy maga utánOzsvár Róbert
- Uzsiceiek
- Blagoje BabićflaskávalNémet Attila
- GinaBabić felesége, teknővelKrizsán Szilvia
- SimkaAdžić tűzérségi őrnagy fiatal özvegye, gyászbanSzabó Regina
- DaraszövőnőFigura Terézia
- Tomanijaaz árnyékaFerenc Ágota
- SzereplőDupák FanniGresák LeaÁgyas ÁdámVarga BenjaminLászló RolandDudás Dániel
- rendezőTáborosi Margaréta
- díszlettervezőHuszár Kató
- jelmeztervezőSikó Doró
- fordítóLénárd Róbert
- zeneszerzőSzögi IstvánDienes Ákos
- fénytervezőMajoros Róbert
- fényBíró TiborZelenka Antal
- súgóLovas Csilla
- ügyelőLovas Csilla
- rendezőasszisztensHajdú Sára
Ljubomir Simović drámája – a XX. századi szerb drámairodalom egyik legkiemelkedőbb alkotása – először látható magyarul. Az előadás az Újvidéki Színház és az Újvidéki Művészeti Akadémia végzőseinek közreműködésével valósult meg.
Egy megrendítő történet a színház és a művészet szerepéről háborús időkben. Užice városában, a második világháború idején járunk. Az akasztások, a kivégzések és a polgárok megfenyítése mindennapos a megszálló német hatalom által. A helyi erők titokban ellenállást szerveznek, az éhezés és a nélkülözés beférkőzött az emberek életébe. Ebbe a bizonytalan légkörbe érkezik meg a Šopalović vándortársulat, hogy bemutassák Friedrich Schiller Haramiák című drámáját. A színészek és az užiceiek élete is megváltozik ezen a napon, visszafordíthatatlanul. Bármennyire rossz szemmel nézik a helyiek a színészek jövetelét, az ő művészetük és művészetbe vetett hitük, az alatt az egy nap alatt, amíg a városban tartózkodnak, a való életre hat és annak tart tükröt. Egyszerre félelmeteset és felemelőt.
Táborosi Margaréta, rendező: "Egy megrendítő történet a színház és a művészet szerepéről háborús időkben. Uzsice városában, a második világháború idején járunk. Az akasztások, a kivégzések és a polgárok megfenyítése mindennapos a megszálló német hatalom által. A helyi erők titokban ellenállást szerveznek, az éhezés és a nélkülözés beférkőzött az emberek életébe. Ebbe a bizonytalan légkörbe érkezik meg a Šopalović vándortársulat, hogy bemutassák Friedrich Schiller Haramiák című drámáját. A színészek és az uzsiceiek élete is megváltozik ezen a napon, visszafordíthatatlanul. Bármennyire rossz szemmel nézik a helyiek a színészek jövetelét, az ő művészetük és művészetbe vetett hitük, az az egy nap alatt amíg a városban tartózkodnak, a való életre hat és annak tart tükröt. Félelmeteset és felemelőt egyszerre."
Balázs Áron, Vasilije Šopalović: "Hol van a határ a színház és az élet között? A színház folyton az életből merítkezik, az élet pedig sokszor színházra hasonlít. A közös bennük az, hogy egyikben is, másikban is célokat kell elérni, akadályokat leküzdeni, problémákat megoldani, vagyis túlélni. Ebben a darabban sincs másképp. A város lakói és a frissen érkezett vándortársulat is csak egy dolgot szeretne, akar. Túlélni. De akárcsak az élet, a színház is tele van meglepetéssel, és ilyenkor felmerül a kérdés: Hol a rendező? Hol a súgó? Hol vagyok én? De Shakespeare bácsi ezt tőlem sokkal szebben megfogalmazta:
“Színház az egész világ,
És színész benne minden férfi és nő:
Fellép és lelép: s mindenkit sok szerep vár
Életében.”
(Fordította: Szabó Lőrinc)
Plakátterv: Törteli Réka
Fotó: Marija Erdelji
2023. 05. 08.